Панчо Владигеров – пиано Катя Владигерова – пиано Александър Владигеров – тромпет и флюгелхорн Константин Владигеров – пиано, кларинет
Винаги вдъхновен, винаги сигурен в онова, което пише, здраво стъпил на земята, която обича и най-възторжено възпява, Владигеров превръща в музика всичко, до което се допре.
Николай Лилиев
Преди 125 години, в Цюрих се ражда големият български композитор, музикант, диригент и педагог Панчо Владигеров. Той свири на пиано и композира от най-ранна възраст. Автор е на многобройно творчество в различни жанрове – опера, балет, симфонична музика, концерти за пиано и други.
Основоположник е на българската композиционно-педагогическа школа, възпитала едни от най-изявените съвременни български композитори. Получава двукратно Менделсоновата премия на Берлинската академия – през 1918 и 1920. До 1932 живее и твори в Германия, където са създадени Българска рапсодия Вардар, Българска сюита, Първи концерт за цигулка, Втори клавирен концерт, Скандинавска сюита и много други. Написана далеч от България, тази музика звучи на европейската сцена и привлича вниманието на тогавашната интелигенция.
Като истински майстор на звука, Панчо Владигеров прави близо 40 авторски транскрипции на инструментални творби и повече от 50 обработки на народни песни. Преподава активно като професор по композиция и пиано в Националната музикална академия в София, която носи неговото име. Много международни и български отличия са присъждани на Владигеров, сред които и престижната Хердерова награда за принос към европейското културно наследство.
Четиримата внуци на големия музикант – Панчо Владигеров-младши, Екатерина, Александър и Константин Владигерови, са гостували неведнъж на Аполония. Тази година те ще открият цикъла класически музика в програмата на четиресетото издание на фестивала с концерт в памет на своя именит дядо, прославил по света българското музикално изкуство.