Артист, режисьор, хореограф, музикант и композитор, автор на уникални артистични изяви в различни жанрове на изкуството, Иво Димчев е изпълнител с изключително сценично присъствие.
Завършва експерименталното театрално училище 4ХС на режисьора Николай Георгиев, а през 1998 е приет в НАТФИЗ Кръстьо Сарафов, специалност Актьорско майсторство в класа на професор Крикор Азарян. Участва в пиесите Хронология на сънуването на Галин Стоев на сцената на Народен театър Иван Вазов и Психозис на Десислава Шпатова в Театрална работилница Сфумато.
Впечатляващо е творчеството му в сферата на съвременния танц, което включва спектакли като Sleeping Dog (2001), Lili Handel (2004), Paris (2009), Som Faves (2009), Operville (2015), FacebookTheatre (2016), Sculptures (2017), Selfie Concert (2018), In Hell with Jesus/Top 40 (2023), METCH (2024) и много други, които представя на фестивали в Европа, САЩ, Русия, Азия, Австралия и Южна Америка. Удостоен е с награда Икар през 2016, в категория Съвременен танц и пърформанс за Operville и Facebook Theatre.
През 2017 издава първия си авторски албум Songs From My Shows, същата година излиза Sculptures, а през 2022 Тракия. По време на пандемията създава проекта Your Home Is My Theatre и изнася над 400 концерта в домовете на хората в България, Истанбул, Ню Йорк и Лос Анджелис. Списание Ню Йоркър публикува портрет за артиста, неговата снимка излиза на корицата на онлайн изданието. Автор на статията е Димитър Кенаров. Участва във филма на Теодор Ушев Ф1.618, за който записва и песента Erotic Star.
Иво Димчев е основател и директор на Българската фондация Humarts. След като завършва с магистърска степен Академия Дасартс в Амстердам, той открива независимо сценично пространство в Брюксел и София за представяне на съвременно изкуство и музика. Освен творческата си работа, води майсторски класове в Националната театрална академия (Будапеща), Кралския консерваториум по танци на Белгия (Антверпен), Hochschule der Künste (Берн), Университета по изкуства в Амстердам и DanceWeb (Виена) и други.
От 2023 Иво Димчев е артист – резидент в театър Ла Мама в Ню Йорк, където е премиерата на мюзикъла In Hell with Jesus/Top 40 и моноспектакълът му METCH. New York Times посвещава 2 страници на спектакъла. Участва в шоуто на Нова телевизия Като две капки вода.